Buďme obozretní: Hackeri útočia phishingom na klientov ČSOB

Zaznamenali sme niekoľko rôznych prípadov pokusu o phishing voči klientom ČSOB – s cieľom vylákať ich prihlasovacie údaje do internetbankingu MojaČSOB.

E-mail bol odoslaný z adresy: usr7300(@)user-de(.)live:

Phishingový e-mail

Ako je vidieť na obrázku vyššie, e-mail sa snaží presvedčiť potenciálnu phishingovú obeť na kliknutie na odkaz, ktorý vôbec nezodpovedá prihlasovacej stránke MojaČSOB. Samotná stránka môže vyzerať ako vierohodná kópia, no jedná sa o podvod. Podozrenie vyvoláva niekoľko faktorov: e-mail prijatý zo „zvláštnej“ mailovej adresy, text mailu nemusí byť gramaticky a vizuálne správny, odkaz v texte mailu sa Vás snaží presmerovať na stránku odlišujúcu sa názvom od oficiálnych stránok ČSOB.

Ako sa voči takému útoku chrániť?

  • Takýto e-mail označte ako SPAM a na odkazy neklikajte – kontaktujte Vašu banku a oznámte prijatie takéhoto mailu – pomôžete tým k minimalizácii rizika, keďže banka sa týmto začne hneď zaoberať.
  • Za žiadnych okolností neklikajte na podobné podozrivé odkazy (prijať môžete mail aj z inej adresy a odkaz sa môže líšiť). Nezabúdajte, že banka od Vás mailom nikdy nebude žiadať o vyplnenie osobných a prihlasovacích údajov.
  • Ak ste na takýto podvodný odkaz omylom klikli, okamžite kontaktujte Vašu banku, aby ste v spolupráci s ňou vykonali nevyhnutné opatrenia na obmedzenie škody.

Buďme obozretní!