Vážený návštevník,

používate internetový prehliadač, ktorý z dôvodu bezpečnosti a používateľského komfortu už nepodporujeme. Pri prehliadaní s Vaším starým prehliadačom, stránky nebudú fungovať správne.

Pre plnohodnotný zážitok použite, prosím, novší a bezpečnejsí prehliadač (napríklad Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge).

12 odporúčaní na hory od Horskej záchrannej služby

12 odporúčaní na hory od Horskej záchrannej služby

 

Najnavštevovanejšími úsekmi Vysokých Tatier sú tradične Hrebienok, Rysy a Kriváň. Okrem výhľadov vyrážajúcich dych a prekonania samého seba, na horách čakajú nebezpečné nástrahy, s ktorými by mal rátať každý návštevník. Spolu s príslušníkmi Horskej záchrannej služby prinášame tipy, ako sa šťastne vrátiť domov a užiť si horskú turistiku naplno.

12 odporúčaní Horskej záchrannej služby (HZS):

 • Zvoľte vhodnú výstroj a obuv. Vyberajte podľa letnej alebo zimnej sezóny a prispôsobte ju náročnosti vašej plánovanej túry. Nezabudnite na pokrývku hlavy.
 • Mobilný telefón majte nabitý. Pre prípad úrazu alebo nebezpečia so sebou vždy noste dostatočne nabitý mobil. Dobrým pomocníkom je aj externá nabíjačka.
 • Noste so sebou svetlo. Aj keď plánujete túru ukončiť ešte počas denného svetla, zoberte si aj svetelný zdroj – baterku alebo čelovku.
 • Pribaľte si lekárničku. Ideálnou voľbou je mať vždy so sebou dezinfekciu, náplaste, elastický a sterilný obväz. Na trhu sú dostupné dokonca aj minilekárničky na hory.
 • Neschádzajte z vyznačených trás a chodníkov. Držte sa turistického značenia a trasu si neskracujte.
 • Naštudujte si terén vopred. Venujte pár minút príprave. Otvorte si mapy a zistite prevýšenie vašej trasy, koľko času zaberie výstup, prípadne naplánujte miesta na prestávky. Môžete si stiahnuť offline mapy alebo zobrať aj papierovú mapu.
 • Začnite skoro ráno. Okrem príchodu za denného svetla máte v lete menšiu šancu, že sa vyhnete búrkam a vysokým horúčavám.
 • Zoberte parťáka. HZS odporúča chodiť na túry aspoň vo dvojici.
 • Ukončite túru v nečase. Sledujte predpoveď počasia. Pamätajte, že bezpečnosť je dôležitejšia ako vaša odhodlanosť. Ak sa počasie zhoršuje, ukončite túru a vráťte sa. Hory vám nikam neujdú.
 • Kráčajte bezpečne. Nekráčajte v tesnej blízkosti okrajov chodníka a najmä na exponovaných miestach sa neopierajte o zábradlia.
 • Buďte ohľaduplní. V letných mesiacoch treba rátať so zvýšeným množstvom návštevníkov, najmä rodín s deťmi, ktoré môžu mať pomalšie tempo. Buďte preto pri obiehaní trpezliví alebo zvoľte možnosť skoršieho štartu túry.
 • Uzatvorte si poistenie na zásah HZS, ktoré finančne pokryje nemalé náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou. V ČSOB je v ponuke poistenie na hory Spirit.
Poistenie úrazu a života Spirit
Poistenie vás finančne ochráni pred následkami úrazu a pokryje náklady aj za zásah Horskej záchrannej služby. Práve preto je vhodné pri vykonávaní rekreačných športov, do detského tábora alebo pred každou návštevou hôr. Poistite sa už od 0,99 €/deň. Jednoducho online, na pár klikov.
Zriadiť online

Hrôzostrašné čísla

HZS je najviac vyťažená počas zimnej a letnej sezóny. Horskí záchranári evidujú alarmujúci počet smrteľných nehôd na horách. Rekordný počet 923 zásahov mali horskí záchranári vo februári 2019. Priemerný vek zosnulých osôb v tomto roku je 45,7 roka. Takmer polovicu nehôd predstavujú tragické úmrtia po páde z výšky.