Informácie k odkladu splátok

 
 

Nečakaný príchod pandémie spôsobil mnohým ľudom neľahkú situáciu. Téma, ktorá v posledných dňoch rezonuje širokou verejnosťou, prirodzene vyvoláva mnoho otázok. V ČSOB stojíme pri našich klientoch a aj týmto spôsobom vás chceme informovať o postupe pri odklade splátok, k hypotekárnemu alebo spotrebnému úveru. Zhrnuli sme pre vás nasledovné informácie, aby ste prípadný odklad splátok mohli posúdiť a rozhodli sa tak správne.

Čo by ste mali zohľadniť a čomu venovať pozornosť?

  • Dôkladne zvážte svoje rozhodnutie – Legislatívny odklad splátok, neznamená ich odpustenie a je odporúčaný najmä klientom, ktorí sa ocitli v nepriaznivej finančnej situácii a nedisponujú finančnými rezervami. Úver sa počas odkladu ďalej úročí a odložené splátky budú riadne uhradené neskôr. Použite našu kalkulačku k odkladu splátok a vyrátajte si o koľko sa Vám môžu splátky k úveru navýšiť.
  • Požiadať o odklad môžete na 1 až 9 mesiacov – Žiadosť o odklad splátok je možné podať kedykoľvek počas trvania pandémie. Za vybavenie žiadosti nie sú účtované žiadne poplatky. Odklad splátok v dôsledku pandémie Covid-19, nebude mať negatívny vplyv na dostupnosť ďalších úverov v budúcnosti.
  • Odklad splátok vybavíte bezpečne a komfortne online – Najjednoduchším spôsobom ako žiadať o odklad splátok, je elektronicky, v našom internetbankingu Moja ČSOB alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie ČSOB SmartBanking.
  • Predčasné ukončenie odkladu – Ak sa klientovi situácia zlepší, môže kedykoľvek predčasne ukončiť odklad splátok a začať tak opätovne splácať svoje záväzky.

Ako v budúcnosti minimalizovať dôsledky podobných nečakaných situácií?

Nepredvídané situácie, ktoré majú negatívny dopad na pravidelný príjem klienta, sa dajú čiastočne zmierniť viacerými spôsobmi. Jednou z možností je vytváranie si dostatočných finančných rezerv, ktoré môžu byť použité, pri náhlom výpadku príjmu. Pre krátkodobú rezervu je dobré si odkladať časť príjmu na sporiaci účet a zároveň plánovať svoje financie aj na dlhšie obdobie. Výborným odporúčaním je pravidelné investovanie do fondov, vďaka ktorému si môžete kontinuálne odkladať aj menšie sumy. Získate tak možnosť splatiť svoj úver skôr, prípadne realizovať mimoriadnu splátku v budúcnosti. Pravidelné investovanie si viete zriadiť jednoducho z pohodlia domova prostredníctvom aplikácie ČSOB SmartBanking.

Podrobné informácie k odkladu splátok nájdete zhrnuté na našom webe venovanom informáciám týkajúcich sa pandémie.

S investíciou do fondu je spojené riziko.