Umelá inteligencia: zjednodušte si život a zainvestujte do pokroku

Pod umelou inteligenciou si najčastejšie predstavujeme robotov alebo komplikované informačné technológie. V skutočnosti ju dnes môžete nájsť takmer v každom aspekte nášho života. Svoju rolu hrá v jednoduchom vyhľadávaní na Google aj pri nákupe na internete. Ako čo najlepšie využiť všetky výhody, ktoré ponúka? A prečo sa do nej oplatí investovať?

prečítané do 5 minút

30.3.2023

Obráťte sa na inteligentného asistenta

Umelá inteligencia je založená na analýze dát, aby vám mohla poskytnúť najrelevantnejšie informácie a personalizovaný obsah. Málokto je s vami počas dňa dlhšie ako váš smartfón. Inteligentný asistent, ktorý sa v ňom nachádza, je dostupný neustále. Či už je to Google asistent alebo Siri, mal by zvládnuť vykonať viac ako 1 milión pokynov.

Len pomocou vášho hlasu môžete jednoducho vybaviť každodenné záležitosti. Prikážte službe, aby vám nastavila budík, napísala SMS správu alebo aby si zapamätala, kde ste zaparkovali. Požiadajte ju o informácie o aktuálnom počasí alebo sa spýtajte na zoznam stretnutí, ktoré dnes máte. Vďaka jej prepojeniu s ostatnými aplikáciami vám jednoducho prehrá vašu obľúbenú pesničku alebo podcast.

TIP: Inteligentného asistenta nájdete aj vo vašich osobných financiách. Spoľahnite sa na Kate v mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking.

Umelcom vďaka umelej inteligencii

Ak sa chcete rozvíjať vo svojich záľubách, nepotrebujete drahé kurzy. Milovníci fotografovania si dnes vyberajú z množstva aplikácií, ktoré umožnia fotky profesionálne upraviť. Na YouTube nájdu praktické videá s návodmi na ich používanie od expertov v oblasti. Následne sa fotkami môžu pochváliť na sociálnych sieťach, čím sa kruh umelej inteligencie uzatvára.

Podobný postup môžete zvoliť aj v prípade, ak vás nadchlo kreslenie, grafika alebo ste vždy chceli vyskúšať programovanie. Vďaka digitálnemu svetu máte svoje vášne na dosah prsta.

Umelá inteligencia v domácnosti

Technologickej revolúcii sa nevyhli ani zariadenia v našich domovoch. Po smartfónoch sa objavila inteligentná televízia či robotické vysávače. Smart technológie sa vďaka Bluetooth signálu alebo WiFi pripojeniu ľahko ovládajú prostredníctvom aplikácie aj na diaľku. Zámerom umelej inteligencie v domácnosti je priniesť čo najväčšie pohodlie a zjednodušiť každodenný život. Čím sú zariadenia viac autonómne, tým menej sa nimi musíme zaoberať.

To nevymyslíte, to je AI

Inteligentnú chladničku alebo ovládanie kúrenia cez mobil dnes už nájdeme v mnohých domácnostiach. Tých, ktorí nehľadajú bežné riešenia, môže nadchnúť napríklad smart smetný kôš. Smeti za vás síce nevynesie, ale v správny čas vás na to upozorní. Následne smetné vrecko utesní a keď ho vyberiete, inteligentný systém v koši automaticky rozprestrie nové.

Inovovať môžete aj v kuchyni. Novinkou je inteligentný vodovodný kohútik, ktorý ovládate gestami bez potreby dotyku. Cez smartfón ho môžete požiadať, aby vám nadávkoval presné množstvo vody vo vami zvolenej teplote. Praktickou funkciou je, že monitoruje vašu spotrebu a takisto vás sám upozorní, ak niekde v dome voda preteká. V budúcnosti by sme sa mali dočkať aj automatického hodnotenia kvality vody.

Investícia pre lepšie zajtrajšky

Spoločne s našou túžbou po pokroku a digitálnych riešeniach rastie aj trh umelej inteligencie. Trhoví analytici predpokladajú v nasledujúcich rokoch jeho raketový vývoj. Vložením vašich peňazí do sektora zaoberajúceho sa inováciami sa nesústredíte len na jednu oblasť, ale na širokú škálu odvetví a firiem využívajúcich smart technológie.

Vložením peňazí do fondu KBC Equity Fund We Live Responsible Investing investujete do niekoľkých desiatok firiem, medzi ktorými sa nachádzajú aj globálni hráči na trhu komunikačných technológií. Vaše peniaze navyše budete zhodnocovať zodpovedne, keďže fond investuje len do firiem spĺňajúcich prísne kritériá.

Fondy Pre váš svet

Nový koncept investovania piatich tematických akciových fondov Pre váš svet. Reaguje na aktuálne megatrendy, ktoré ovplyvňujú celosvetovú ekonomiku a menia správanie ľudí...

Fond Pre život

S investíciou do fondu je spojené aj riziko. Úlohou tohto reklamného materiálu nie je nahradiť kľúčové informácie pre investorov, predajný prospekt, štatút/stanovy fondu, ktoré sú k dispozícii v slovenskom jazyku, príp. v anglickom jazyku, a je možné sa s nimi oboznámiť na predajných miestach banky Československá obchodná banka, a. s. (ČSOB), u subdistribútorov a na www.csobinvesticie.sk alebo www.csob.sk v časti Individuálni klienti → Sporenie a investovanie → Prehľad fondov. Klient sa môže oboznámiť so zhrnutím svojich práv prostredníctvom dokumentu Zásady kategorizácie, ktorý je k dispozícii v slovenskom jazyku na predajných miestach ČSOB a na www.csob.sk v časti Právne informácie/MiFID. Údaje o minulej výkonnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Zhodnotenia uvedené v inej mene ako v mene EUR (napr. USD, CZK) sa môžu zvýšiť alebo znížiť v dôsledku menových výkyvov. V prípade fondu obsahujúceho v portfóliu akciovú zložku je možné očakávať výrazné kolísanie čistej hodnoty majetku fondu. Daňový režim závisí od individuálnej situácie klienta a v budúcnosti sa môže zmeniť. V súlade so štatútom/stanovami alebo predajným prospektom fondu môže podiel prevoditeľných cenných papierov alebo nástrojov peňažného trhu vydaných alebo zaručených štátmi alebo orgánmi uvedenými v štatúte/stanovách alebo predajnom prospekte prekročiť 35 % hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100 %. Správca zahraničného fondu je oprávnený ukončiť distribúciu fondu v Slovenskej republike postupom podľa zákona č. 203/2011 Z.z. o kolektívnom investovaní v platnom znení.