Všetko, čo potrebujete vedieť o havarijnom poistení

V roku 2022 mali na Slovensku najviac dopravných nehôd na svedomí vodiči, ktorí sa plne nevenovali vedeniu vozidla a sledovaniu cestnej premávky. V porovnaní s predchádzajúcim rokom počet nehôd na cestách stúpol na viac ako 12-tisíc.

prečítané do 5 minút

21.4.2023

Krytie havarijného poistenia

Havarijné poistenie nepatrí medzi povinné poistenia zo zákona, no napriek tomu je medzi motoristami rozšírené. Od povinného zmluvného poistenia sa odlišuje nielen dobrovoľným uzavretím, ale aj poistným krytím. V PZP máte zahrnuté poistenie zodpovednosti za škodu na inom vozidle v prípade, ak zaviníte dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť. Ujmy na vašom aute kryje havarijné poistenie.

Kasko, ako sa inak nazýva havarijné poistenie, bežne pokrýva dva typy škodových udalostí. Prvým sú ujmy vznikajúce ako následok náhody - havárie, živelné udalosti či poškodenie auta hlodavcami. Druhý typ poistených škôd zahŕňa úmyselné poškodenie vozidla vandalmi a krádež.

Kedy sa poistenie auta oplatí?

Havarijné poistenie predstavuje dôležitú záruku najmä pre tých, ktorí svoje auto využívajú na pracovné účely. V prípade, že je vozidlo zdrojom vášho príjmu, jeho poškodenie alebo odcudzenie vám môže spraviť poriadny škrt cez rozpočet.

Poistenie auta sa odporúča aj pre tých, ktorí na ňom denne jazdia alebo sú naň odkázaní. Vo všeobecnosti platí, že poistenie je lacnejšie ako škoda, ktorá vaše auto môže postihnúť. Najmä na nových vozidlách sa opravy môžu vyšplhať na tisícky eur.

Čo vplýva na cenu havarijného poistenia?

Cena havarijného poistenia sa počíta individuálne a pre každé auto a klienta sa líši. Do výpočtu vstupujú nasledovné faktory:

  • cena vozidla ako nového s DPH a bez poskytnutých zliav. V ČSOB môžete uzavrieť havarijné poistenie pre autá až do veku 10 rokov.
  • rozsah krytia. Na finálnej cene sa odrazí, či vaše poistenie pokrýva užší alebo širší rozsah škôd. V ponuke sú aj voliteľné pripoistenia, za ktoré si priplatíte.
  • profil klienta. Jeho vek, trvalý pobyt a počet spôsobených poistných udalostí za ostatné tri roky.
  • rozsah spoluúčasti. Spoluúčasť označuje výšku sumy, ktorú pri vzniku poistnej udalosti hradíte vy. Platí, že čím menšia spoluúčasť, tým vyššia bude cena poistenia.

Riešenie poistných udalostí

Ak dôjde k škodovej udalosti, ihneď ju telefonicky alebo prostredníctvom aplikácie nahláste svojej poisťovni. Asistenčné služby, ktoré vám ponúka ČSOB, zahŕňajú menšie opravy vozidla priamo na mieste, odtiahnutie po havárii alebo poruche, prípadne odtiahnutie vášho elektromobilu k najbližšej nabíjacej stanici.

Ak vzniknú škody na zdraví alebo bol poškodený verejný majetok , je potrebné kontaktovať políciu. Poistné plnenie z vašej poisťovne následne závisí na tom, či bola vzniknutá škoda čiastková alebo totálna. Vo väčšine prípadov sú škody čiastkové, a teda v nižšej hodnote, akú má auto v čase udalosti. Vtedy sú ujmy na vozidle opravené v servise a hradené poisťovňou.

Pri totálnych škodách by oprava vyšla na viac peňazí ako je 80 % hodnoty auta v čase nehody. V takom prípade dostanete za auto sumu vo výške jeho aktuálnej hodnoty. Nemusí to tak ale byť vždy. Vyššie poistné plnenie môžete získať vďaka pripoisteniu GAP.

Ponuka voliteľných pripoistení

ČSOB ponúka poistenie finančnej straty GAP ako jedno z pripoistení ku kasku. Ak ho máte uzavreté, po krádeži alebo pri totálnej škode vám bude vyplatená hodnota vozidla, za ktorú ste auto kúpili (v prvých troch rokoch poistenia) prípadne znížená hodnota (v štvrtom až piatom roku poistenia) .

Príklad: V roku 2020 ste si kúpili nové auto za 15 000 EUR a uzavreli ste havarijné poistenie a pripoistenie GAP. O tri roky neskôr, keď jeho hodnota bola 10 000 EUR, vám ho ukradli, čo sa chápe ako totálna škoda. Z havarijného poistenia vám poisťovňa vyplatí sumu 10 000 EUR zníženú o spoluúčasť. Vďaka pripoisteniu GAP vám doplatí rozdiel 5 000 EUR, čím sa dostanete na sumu, ktorú ste zaplatili v roku 2020.

Medzi ďalšie obľúbené pripoistenia sa radí poistenie skiel, batožiny, úrazu prepravovaných osôb a náhradného vozidla. Môžete si ich voľne nakombinovať podľa vašich preferencií a rizika, ktoré podstupujete.

Kúpte si pokoj na duši

Havarijné poistenie na mieru si môžete vyskladať a zakúpiť jednoducho online. Ak si nie ste istý najlepším riešením, v ČSOB vám ponúkame telefonickú alebo osobnú konzultáciu s našimi odborníkmi. Zistite viac a vypočítajte si cenu vášho havarijného poistenia ešte dnes.

Vypočítať