Ľudia zabúdajú akú vysokú hodnotu má čas

 

30 sekúnd je večnosť, keď si hladní prihrievate jedlo v mikrovlnke a na druhej strane je to iba zanedbateľný moment, keď bežíte na vlak po preplnenej stanici. To, že čas je relatívny vám asi opakovať nemusíme a na teóriu relativity čas momentálne nemáme. Prinášame vám fakty, s ktorými si uvedomíte ako ten čas plynie.

Už viac ako 43 týždňov z roku 2017 je minulosť

Vraví sa, že čas je štvrtý priestor. No my ľudia si ho uvedomujeme oveľa nedokonalejšie, ako zvyšné tri (hĺbka, výška a šírka). Napríklad, uvedomujete si, že od začiatku roka ubehlo už viac ako 43 z 52 týždňov? Ešte párkrát sa vyspíme a rok 2017 bude minulosť.

Viac ako 8 rokov platíme eurom

Pamätáte si zelené dvadsiatky a sumy, kedy sme bežne platili za večeru niekoľko stoviek? Už je to viac ako osem rokov, čo sme slovenské koruny vymenili za eurá. A koľko času vám trvalo, zvyknúť si, že tých pár eur má vlastne celkom slušnú hodnotu a nerozhadzovať ich jedna radosť? Pokiaľ to bolo menej ako 2 roky, tak vám blahoželáme.

Už viac ako 13 rokov sme členmi EÚ

Už si zrejme nepamätáte, ako dlho sa kedysi stálo na hraniciach s Rakúskom, že? A to je iba trinásť rokov, čo sa otvorili hranice a my sme sa pripojili k vyspelejším štátom Európy. Kedy ste naposledy vytiahli svoj cestovný pás?

Rok 2033 je bližšie ako sa môže zdať

Tento malý fakt vás možno na chvíľu pozastaví. Keby ste nevedeli, tak rok 2033 je už v súčasnosti bližšie ako rok 2000. Chytá vás úzkosť? To si len pravdepodobne začínate uvedomovať čas.

Rok 2000 však nie je až tak dávno

V roku 2000 na chvíľku ešte ostaneme. Ďalším faktom, na ktorý by sme vás radi upozornili, je to, že ľudia, ktorí sa narodili v roku 2000 sa narodili do sveta, v ktorom už neexistovala skupina Spice Girls. Aj vy si pamätáte, akoby to bolo pred pár rokmi? Bolo to presne pred sedemnástimi rokmi.

Deti narodené v roku 1999 už majú osemnásť

Áno, keď si to spočítate, vyjde vám, že ľudia, ktorých spomínali v predchádzajúcom bode, sú už iba rok od toho, aby mohli voliť a kupovať si alkohol. Nie ako ľudia narodení v roku 1999, tí už pomaly všetci mali osemnásť.

Pozor na sekundy

Vedeli ste, že milión sekúnd sa rovná 11 dňom, zatiaľ čo miliarda sekúnd sa rovná 32 rokom? Spomeňte si na to, keď nabudúce kamošom poviete, že ste tam „o pár sekúnd”.

Dinosaury mali viac dní

Aj vy si občas želáte, aby mal týždeň viac dní? Napríklad dinosaury, tie mali o 4 dní v roku viac. Ak sa vám však zdá, že ten čas uteká šialene rýchlo, nájdite si najbližší let na druhý koniec planéty. Vy síce to spomalenie času až tak nepocítite, no podľa teórie s názvom paradox dojčiat, čas plynie pomalšie, keď sa hýbeme. Tento paradox je už overený a potvrdený. Ak sa jedno z jednovaječných dvojčat rozhodne vycestovať veľmi rýchlou raketou naprieč vesmírom, môže sa pokojne vrátiť o niekoľko desiatok rokov mladšia ako druhé, ktoré ostala na Zemi.

Len 6 generácií dozadu bola kodifikovaná slovenčina

Keď sa pozrieme na to, že my sme jedna generácia, naši rodičia druhá, starí rodičia tretia… a šiesta generácia dozadu kodifikovala slovenčinu. Áno, Štúr so svojou partiou sa len celkom nedávno rozhodli, že je načase spraviť osvetu národa.

Práve ubehlo 0,06 hodiny

Áno, približne 4 minúty ste práve strávili pri čítaní tohto článku a uvažovaní o tom, ako je čas relatívny. Keďže ešte neexistujú žiadne dôkazy z budúcnosti, že sa raz bude dať cestovať do minulosti, je dôležite plnohodnotne preinvestovať každú minútu.

Pokiaľ však chcete investovať do budúcnosti, začnite čím skôr. Napríklad tým, že mesačne investujte aspoň 15 € s ČSOB, ktoré sa vám o pár miliónov sekúnd vrátia. Pokiaľ si nie ste istý tým, aký prístup by ste mali zvoliť k investovaniu, vyskúšajte náš jednoduchý test, ktorý nájdete na stránke.