Ako na zimnú turistiku na Slovensku

 

Počas zimnej sezóny horám tradične dominujú lyžiari a bežkári. Na horských chodníkoch sa však nájde aj zopár nadšencov zimnej turistiky. Ak patríte medzi nich, prečítajte si, na čo by ste pred pobytom vo vyšších nadmorských výškach nemali zabudnúť.

Sezónna pauza tatranskej prírody

Zimná turistika sa od letnej neodlišuje len z hľadiska počasia a výbavy. V Tatranskom národnom parku pravidelne nastáva sezónna uzávera vysokohorských turistických trás. Každoročne sú od 1. novembra do 14. júna neprístupné najmä vyššie položené chodníky, vrátane štítov a prechodov cez sedlá.

V tomto období sa tatranská príroda regeneruje. Prebieha kamzičia ruja, počas ktorej sú kamzíky najzraniteľnejšie a nemali by sme ich vyrušovať. S príchodom jari začína obdobie hniezdenia a vyvádzania mláďat viacerých chránených druhov živočíchov.

Kam do Tatier?

Nadšenci horskej turistiky môžu využiť celoročne otvorené trasy. Prístupné sú všetky chodníky vedúce k vysokohorským chatám s výnimkou Chaty pod Rysmi. Obľúbeným štartovacím bodom je ľahko dostupný Hrebienok, odkiaľ sa môžete vydať na kratšie aj dlhšie túry. K Rainerovej chate vám to potrvá menej ako polhodinu. Náročnejší turisti bažiaci po výhľadoch z vyššie položenej Téryho chaty sa musia pripraviť na trojhodinový výstup. Celoročnú prevádzku a ubytovacie služby ponúka aj obľúbená Zbojnícka chata.

Tip: Vypočujte si tipy, čo si so sebou zobrať a odporúčané trasy do hôr v Audiotreku od ČSOB Poisťovne.

Majte na pamäti, že otvorený chodník automaticky neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Pred túrou by ste mali zvážiť poveternostné podmienky a svoje schopnosti. Aktuálnu predpoveď počasia doplňte kontrolou lavínovej predpovede. Najnovšie informácie o lavínových výstrahách nájdete na stránke Horskej záchrannej služby.

Pravidlá pre začiatočníkov aj pokročilých

Ak so zimnou horskou turistikou len začínate, v porovnaní s letnou sa pripravte na vyššiu náročnosť tých istých trás. Pohyb vám bude sťažovať snehová pokrývka, a to najmä ak bude hrubá a nevyšliapaná. Zaťažovať vás môže aj väčší batoh, keďže v zime je odporúčanej výstroje viac.

Ak zvolíte dostatočne teplé a nepremokavé oblečenie, nemusíte sa báť nízkych teplôt a ich výkyvov. Myslite na náhradné rukavice, ponožky a čiapku. Uistite sa, že váš výstroj zohľadňuje predpoveď počasia aj prípadné prekvapenia. Nemali by vám chýbať palice, turistické mačky a čakan. Za zváženie stojí pribaliť si lavínový výstroj.

Pri odchode z ubytovania sa zapíšte do knihy vychádzok a informujte o túre niekoho z blízkych. Počas túry pozorne sledujte označenie turistických chodníkov a neschádzajte z vyznačenej trasy. Spoľahnúť sa môžete aj na turistickú mapu alebo GPS navigáciu s nahratým plánom cesty.

Ak si chcete overiť, či ste dodržali všetky bezpečnostné opatrenia, komplexný zoznam pokynov nájdete na webstránke Horskej záchrannej služby.

Poistenie na hory je povinná jazda

Turistika v horách býva často nevyspytateľná, ale našťastie sa môžete poistiť. Pre prípad hraničných situácií je tu poistenie Spirit s krytím úrazu aj smrti. Prináša vám flexibilnú dĺžku doby poistenia a zásah horskej záchrannej služby v cene. Zriaďte si ho jednoducho online už od 0,99 EUR na deň.

Chcem sa poistiť