Ako si naplánovať splav? Návod a praktické tipy

kajakári na vode

 

Splavovanie je v slovenských podmienkach ideálnou aktivitou, ktorá v sebe spája dobrodružstvo a pobyt v prírode. Ak sa chystáte na splav po prvý raz a máte pred vodou rešpekt, je to pochopiteľné. Uistite sa, že ste na nič dôležité nezabudli – komplexný návod, ako na vodu, vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

1. Vyberte si rieku s vhodnými podmienkami

Riečna a jazerná sieť na Slovensku je bohatá a rozvetvená do všetkých kútov krajiny. Pri splavovaní si je z čoho vyberať, pričom ideálne podmienky na zdolávanie vôd nastávajú na jar a počas leta. Od ročného obdobia závisí stav rieky a jej prietok, ktoré významne ovplyvňujú náročnosť daného úseku. Dôležitým faktorom je aj počasie. Pred každým splavom pozorne sledujte aktuálne informácie a trasu vyberajte podľa svojich schopností.

TIP: Ak so splavovaním ešte len začínate, za krásnymi výhľadmi a zážitkovou plavbou sa vyberte napríklad na Liptovskú Maru, Dunajec či Malý Dunaj.

2. Zvoľte si náročnosť trasy

Pomôže vám systém klasifikácie náročnosti riek, ktorý hodnotí celé vodné toky aj ich vybrané úseky. Kombinácia písmena a čísla rozlišuje oblasti vhodné pre začiatočníkov s miernymi nástrahami a rieky, na ktoré by si mali trúfnuť len pokročilí. Ak sa stretnete s označením ZW, na splavovanie týchto vôd nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti ani skúsenosti. Sú to stojaté alebo mierne prúdiace vody, ktoré sú pre vás ako stvorené, ak ste si vysnívali relaxačný splav spojený s chytaním bronzu.

Pri označení WW treba spozornieť, keďže za touto skratkou sa skrýva „wild water“, čiže divoká voda. Táto klasifikácia má šesť stupňov označených rímskymi číslicami. V prvej kategórii WWI na vás čakajú ľahké pereje, prehľadné zákruty a nízke vlny. Je vhodná pre mierne pokročilých vodákov, ktorí vedia narábať s veslom. Skúsení plavci môžu vyskúšať náročnejší stupeň WWII, no ďalšie sú vhodné už len pre zohrané posádky alebo profesionálov.

3. Zabezpečte si plavidlo a posádku

Výber vhodného plavidla závisí od dĺžky, náročnosti a charakteru vašej trasy. Základnými možnosťami sú kanoe, kajak a raft, prípadne aj nafukovací čln. Vo všeobecnosti platí, že kanoe sa hodí na dlhšie trasy a kajak zase na dynamickejšie a kratšie úseky. Rafty zase vynikajú svojou stabilitou a bezpečnosťou, takže riziko, že sa prevrátite do vody, je veľmi nízke. S posudzovaním a hodnotením plavidiel sa ale nemusíte obťažovať, poradia vám priamo v požičovniach vodáckeho vybavenia. Prípadne môžete kontaktovať agentúru, ktorá celý splav zorganizuje za vás.

V prípade posádky platí, že najistejšou voľbou je splavovanie v skupine alebo aspoň vo dvojici. Hlavným dôvodom je bezpečnosť – ak nastane nejaký problém, vzájomne si pomôžete. Náročnejšie úseky by mali splavovať tímy aspoň 3 až 6 ľudí.

pokojná rieka v slnečnom počasí

 

4. Starostlivo sa zbaľte

Baleniu k vode je potrebné venovať náležitú pozornosť. Myslite na praktické dovolenkové záležitosti, napríklad na opaľovací krém, šiltovku alebo klobúk, slnečné okuliare a repelent. Ak pri vode strávite viacero dní, mali by ste mať dostatok náhradného oblečenia. Nielen pre prípad pádu do vody – nepripravených vás môže zastihnúť aj rýchla zmena počasia. Na prvom mieste sú u každého vodáka jednoznačne nepremokavé materiály. Zídu sa vám aj vodotesné obaly na cennosti a elektroniku, do ktorých si môžete prihodiť aj energetickú tyčinku či sušené ovocie.

5. Dodržiavajte bezpečnostné pravidlá

Splav je vzrušujúcim a adrenalínovým zážitkom, pri ktorom ale musí byť bezpečnosť na prvom mieste. Kvôli svojej dynamickej povahe na vode, ktorá je ťažko ovládateľným živlom, rozhodujú o nešťastí zlomky sekundy. Práve preto by mala byť základnou súčasťou vašej výbavy riadne zapnutá plávacia vesta, a to aj v stojatej vode.

Ďalším dôležitým komponentom je pádlo, bez ktorého sa plavidlo stane neovládateľným, a preto ho za žiadnych okolností nepúšťajte z ruky. Praktické bude aj to, ak si pred splavom naštudujete tipy pre bezpečnú plavbu. Napríklad v prípade nárazu do prekážky je potrebné, aby ste sa aj s plavidlom okamžite naklonili smerom k objektu zrážky. Vďaka tomu bude prúd narážať do dna lode a nezaleje palubu.

6. Poistite sa pred rizikom

Poistenie je pri outdoorových aktivitách samozrejmosťou. Vďaka úrazovému poisteniu Spirit nebudete myslieť na to, čo sa môže stať, ale naplno si užijete dovolenku. Už od 0,99 EUR na deň si zabezpečíte poistnú ochranu aj na splavovanie vodných tokov do WW III. stupňa obťažnosti.

Zriadiť Spirit online