Bezpečnosť na internete: Sociálne siete | ČSOB
Sociálne siete
Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Pokec, .... To je iba časť, možno na Slovensku najčastejšie používaných sociálnych sietí, na ktorých sa dnes ľudia nachádzajú.
Je nespochybniteľné, že práve vďaka sociálnym sieťam dokážu ľudia nadväzovať a udržiavať kontakt s priateľmi a známymi, ktorí sú vzdialení niekoľko stoviek, tisícov kilometrov. Rovnako nám slúžia na vyhľadávanie pracovných príležitostí, networking, ale aj spoznávanie nových ľudí, miest, zvykov.
Je ale sociálna sieť dobrý sluha alebo zlý pán? Je život
v pasci sociálnych sietí bezpečný? Pozrime sa na to bližšie.
Vytvoriť si profil na sociálnej sieti je otázka niekoľkých minút.
Keď už si vytvárame profil na sociálnej sieti, musíme myslieť na základné zabezpečenie:
- Použitie silného hesla – teda namiesto Heslo123 použiť kombináciu znakov, písmen a číslic, ktoré by boli pre potenciálneho útočníka ťažko zneužiteľné. Použitie aspoň 8-miestneho hesla, kde sa nachádza aspoň jeden špeciálny znak (/ ; ? , ...) výrazne sťažuje možnosť prelomenia hesla;
- Použitie dvojfaktorovej autentizácie – najznámejšie sociálne siete dnes ponúkajú dvojfaktorové overenie totožnosti, čo výraznou mierou prispieva k zabezpečeniu účtu s profilom. Pod dvojfaktorovou autentizáciou rozumieme použitie hesla a následného druhého autentizačného prvku (napr. jednorazový sms kód) pre prihlásenie alebo zmeny v profile.
Profil sme si úspešne vytvorili. Čo ďalej? Fotografia. Je to takmer základným a nevyhnutným predpokladom, aby človek mohol fungovať na sociálnej sieti. Profilová fotografia, album, zdieľané fotografie, fotografie detí a rodiny, fotografie z akcií a firemných večierkov. Moment – je to správne?
- Priložiť k účtu tzv. profilovú fotku je v podstate nevyhnutnosťou – pomáha
identifikácii
a celkovému potvrdeniu identity. Je ale nutné dávať si pozor, akú fotku si nastavíme a predovšetkým, kto každý tú fotku môže vidieť; - Je správne, aby som na sociálnej sieti zverejňoval fotky z bežného života, detí, dovoleniek a rôznych životných situácií? Je to samozrejme slobodnou voľbou každého jednotlivca. Odporúča sa zvážiť, aké fotky vlastne uverejňujeme, keďže druhá strana s tým nemusí byť stotožnená a nemusí s tým súhlasiť. Týka sa to aj maloletých detí, ktoré zatiaľ nemajú
právo veta
, no o pár rokov im fotky z čias batoľaťa môžu spôsobiť rôzne nepríjemnosti; - Treba si uvedomiť, že každá fotka nahratá v sociálnej sieti sa už z internetu a sietí nikdy nezmaže a môže na internete kolovať roky. Zamyslime sa, či by sme boli stotožnení s tým, ak by sa naša rodinná fotka z dovolenky objavila na akomkoľvek fóre bez nášho vedomia;
- Rozumiem tomu, že zverejnením a nezabezpečením fotografií (napr. album na heslo, zdieľanie iba s vybranými ľuďmi) ich vlastne poskytujem komukoľvek, kto ich vidí? V časoch, keď sme na fotenie využívali klasický film – rozdával som fotografie, vešal na nástenky hneď po tom, ako som ich nechal vyvolať?
Sociálna sieť je o spájaní ľudí. Či už na základe osobných/osobnostných preferencií, profesionálnych záujmov, rodinnej alebo inej sociálnej príslušnosti. Je ale každý z mojich „priateľov“ na sociálnej sieti skutočne tým človekom? Ako ťažké môže byť skopírovanie fotografie a vytvorenie falošného profilu s rovnakým menom?
- Tzv.
influenceri
, ktorí na sociálnej sieti zarábajú na živobytie, považujú množstvofollowerov
alebo sledovateľov za samozrejmosť a základný predpoklad úspešného pôsobenia; - Pre klasického užívateľa sociálnych sietí by malo byť dôležité spojiť sa iba s tými ľuďmi, ktorých pozná, resp. za „spoznávaním“ ktorých si človek stojí
- Ak dostanem zvláštnu žiadosť o
priateľstvo
alebofollowing
, overím si to. Prečo by ma mal chcieťsledovať
niekto z Afriky, Ázie a podobne? Prečo mi posielažiadosť o priateľstvo
človek, ktorého na sociálnej sieti medzipriateľmi
mám už dávno? - Kvalita vs Kvantita. Toto by malo platiť aj na sociálnej sieti. Ako štandardný užívateľ si dávam za cieľ mať kvalitné kontakty a nie ich kvantitu.