Investičný Zoom: Prvý polrok dopadol na výbornú. Aká bude druhá polovica 2024?
Investičný Zoom: Prvý polrok dopadol na výbornú. Aká bude druhá polovica 2024?
Počas prvej polovice tohto roka akciové trhy ďalej rástli a prepisovali historické rekordy. Po dlhotrvajúcom období nízkych výnosov sa ale v poslednom období oplatí pozerať aj na dlhopisy, ktoré opäť prinášajú do zmiešaných portfólií zaujímavé a stabilné výnosy. Čo podporovalo rast akciových trhov v prvom polroku a aké sú naše výhľady na vývoj do konca tohto roka?
prečítané do 4 minút
31.7.2024
- Rast akciových trhov v prvom polroku stál na troch hlavných pilieroch.
- Aký vývoj očakávame v druhej polovici tohto roka?
- Fondy KBC AM svojou výkonnosťou potešili investorov.
- Cez leto si v investovaní dovolenku nevyberajte a využite našu zvýhodnenú ponuku.
Hlavné piliere rastu
- Prvá polovica roka 2024 bola pre akciové trhy nad očakávania dobrá. Americký akciový index S&P 500 vzrástol takmer o 15 % a prekonal odhady analytikov. Rekordne rástli aj akciové trhy v Európe a Japonsku.
- Prvým pilierom rastu akcií bola umelá inteligencia (AI) a akcie veľkých technologických spoločností, ktoré tento trend dokázali úspešne zahrnúť do svojich biznis modelov. Napokon, takmer celý rast amerického akciového indexu S&P 500 stojí na siedmich najväčších technologických spoločnostiach, ktoré sa označujú ako Magická sedmička. Najviac z tohto trendu ťažil výrobca čipov Nvidia, ktorého akcie zhodnotili takmer o 180 %. Vďaka tomu dokonca nakrátko dosiahol status najhodnotnejšej firmy na svete, keď prekonal aj takých gigantov ako Microsoft alebo Apple.
- Finančnými trhmi v prvom polroku hýbali aj očakávania ohľadom začiatku znižovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami v Európe a USA. V eurozóne inflácia klesla na dohľad dvojpercentnému cieľu a ECB tak v júni prvýkrát po piatich rokoch znížila sadzby o 0,25 %. V USA sa ale očakávania nenaplnili. Odolná inflácia, vysoká spotreba domácností a prehrievajúci sa trh práce tlačia centrálnu banku Fed, aby úrokové sadzby držala na rekordných úrovniach dlhšie a so znižovaním sadzieb tak začne neskôr, zrejme až na jeseň.
- Tretím pilierom rastu bol robustný stav americkej ekonomiky, ktorá rástla nad očakávania aj v prostredí vysokých úrokových sadzieb. Ukázalo sa totiž, že americké spoločnosti dokázali zahrnúť vyššie úrokové náklady do cien svojich produktov. Vďaka vysokej kúpnej sile amerických spotrebiteľov tak tržby a zisky väčšiny firiem rástli. Efekt vyšších úrokových sadzieb, ktorými sa centrálna banka Fed snaží spomaliť rast ekonomiky a znížiť infláciu, sa tak začal prejavovať neskôr. Prvé náznaky spomaľovania hospodárstva USA sa dostavujú až teraz.
Výhľady KBC Asset Management na vývoj finančných trhov do konca roka
- Téma umelej inteligencie bude zrejme naďalej stimulovať rast cien akcií, hlavne technologických spoločností, napriek ich už teraz rekordným výškam. Nemožno preto vylúčiť zvýšené výkyvy cien a realizáciu ziskov z držania akcií. Zvyšuje sa potenciál zmiešaných fondov, kde sa očakávané znižovanie úrokových sadzieb pozitívne prejaví na náraste cien dlhopisov.
- Pokles inflácie a náznaky oživenia hospodárskeho rastu v Európe umožnia Európskej centrálnej banke pokračovať v postupnom uvoľňovaní menovej politiky. Do konca roka tak očakávame ešte ďalšie dve zníženia úrokových sadzieb. Celkovo by u nás v eurozóne mali tento rok sadzby klesnúť o 0,75 %.
- Náznaky spomaľovania rastu americkej ekonomiky a ochladzovanie trhu práce menia aj očakávania zmeny menovej politiky v USA. Kým začiatkom roka trhy očakávali až sedem znížení sadzieb, v súčasnosti sa očakávania zredukovali na maximálne dve. Ak ekonomika spomalí a potvrdí sa klesajúci trend inflácie, americká centrálna banka Fed zrejme prvýkrát zníži sadzby o 0,25 % v septembri.
- V druhej polovici roka bude naďalej najsilnejším protivetrom pre rast finančných trhov geopolitika. V Európe stále prebieha vojenský konflikt spôsobený vojenskou agresiou Ruska voči Ukrajine, na Blízkom východe pokračujú izraelské operácie v Gaze. Jemenskí povstalci ďalej pokračujú v útokoch na obchodné lode v Červenom mori, čo spôsobuje rast cien a predlžovanie času dodávok tovarov.
- Do obchodnej vojny medzi USA a Čínou vstúpila aj Európa, ktorá plánuje zavedenie ciel na čínske elektromobily a batérie.
- Zvýšenú kolísavosť môže prinášať aj politika. Predčasné voľby vo Francúzsku spôsobili výrazný tlak na pokles francúzskych akcií a dlhopisov. V novembri sa v USA uskutočnia dôležité prezidentské voľby, ktoré môžu na trhy priniesť nárast nervozity.
Investície do zmiešaných fondov potešili našich investorov
- Podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností mali ku koncu júna Slováci vo fondoch zainvestovaných takmer 13 a pol miliardy EUR. Za posledný rok sa najviac darilo akciovým fondom, druhé najvýkonnejšie boli zmiešané fondy.
- Prvý polrok bol výborný aj pre investície do fondov pod správou KBC Asset Managementu. Najvýkonnejšie boli akciové fondy, veľmi dobre sa však darilo aj zmiešaným fondom, ktoré zhodnotili od 4,8 % do 9,5 %. Na ich dobrej výkonnosti sa začína prejavovať pozitívny prínos dlhopisov, ktorý by mal pokračovať aj v ďalšom období vzhľadom na očakávaný pokles úrokových sadzieb.
- Napriek tomu, že letná dovolenková sezóna je v plnom prúde, neváhajte a využite aktuálny potenciál zmiešaných fondov KBC AM. Do konca augusta máte možnosť investovať do fondov ČSOB Vyvážený, ČSOB Fér Vyvážený Responsible Investing, ČSOB Rastový a ČSOB Fér Rastový Responsible Investing bez vstupných poplatkov. Zlepšite si svoju finančnú budúcnosť, navštívte ktorúkoľvek pobočku ČSOB alebo si zriaďte investíciu online cez ČSOB SmartBanking a investujte výhodne.
Odborný garant článku:
Rastislav Kráľ
investičný analytik
KBC Asset Management Slovensko
Upozornenie: S investíciou do fondu je spojené aj riziko. Tento materiál je marketingovým oznámením a bol vypracovaný spoločnosťou KBC Asset Management NV, pobočka zahraničnej správcovskej spoločnosti (ďalej len „KBC AM“).
Tento materiál nebol pripravený podľa všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich nezávislosť investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň zákaz obchodovania pred jeho rozšírením.
Pri príprave tohto materiálu vychádzala KBC AM z aktuálne dostupných ekonomických informácií a ich zhodnotenia v čase prípravy (materiál bol pripravený k dátumu jeho vydania). Tento materiál bol vypracovaný v dobrej viere a je založený na krátkodobých predpovediach týkajúcich sa očakávaného vývoja na finančných trhoch, pričom KBC AM negarantuje splnenie týchto predpovedí.
Aj keď informácie, z ktorých KBC AM pri vyhotovovaní tohto materiálu vychádza, boli získané zo zdrojov, ktoré KBC AM považuje za správne, dôveryhodné a zodpovedajúce skutočnosti ku dňu vyhotovenia tohto materiálu, KBC AM nemôže zaručiť správnosť, úplnosť alebo nezostručnenie takýchto informácií.
Materiál neslúži k poskytovaniu investičného poradenstva a nepredstavuje odporúčanie ani výzvu na nákup, predaj alebo podržanie konkrétneho finančného nástroja. Pre bližšie informácie ohľadom vyššie uvedených skutočností, prosím, kontaktujte vášho bankára. Záujemcom o finančný nástroj alebo typ investície opísanej v tomto materiáli sa odporúča pred prijatím akéhokoľvek investičného rozhodnutia kontaktovať svojho právneho, daňového a/alebo finančného poradcu. Československá obchodná banka, a.s. (ďalej len „ČSOB“) je distribútorom tohto materiálu klientom. ČSOB nevstupuje do prípravy materiálu, ani ho inak neupravuje.
Indexy použité v tomto materiáli sú duševným vlastníctvom (vrátane registrovaných obchodných známok) dotknutých spoločností a/alebo ich poskytovateľov licencií („poskytovatelia licencie“), ktoré sa používajú na základe licencie. Poskytovatelia licencie žiadnym spôsobom nesponzorujú, neschvaľujú, nepredávajú či nepropagujú finančné nástroje založené na týchto indexoch a žiaden z poskytovateľov licencie nenesie v súvislosti s nimi žiadnu zodpovednosť.
Úlohou tohto reklamného materiálu nie je nahradiť dokumenty s kľúčovými informáciami pre investorov, predajný prospekt, štatút/stanovy fondu, ktoré sú k dispozícii v slovenskom jazyku, príp. v anglickom jazyku, a je možné sa s nimi oboznámiť na predajných miestach banky Československá obchodná banka, a. s. (ČSOB), u subdistribútorov a na www.csobinvesticie.sk alebo www.csob.sk v časti Individuálni klienti → Sporenie a investovanie → Prehľad fondov. Klient sa môže oboznámiť so zhrnutím svojich práv prostredníctvom dokumentu Zásady kategorizácie, ktorý je k dispozícii v slovenskom jazyku na predajných miestach ČSOB a na www.csob.sk v časti Právne informácie/MiFID. Údaje o minulej výkonnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Zhodnotenia uvedené v inej mene ako v mene EUR (napr. USD, CZK) sa môžu zvýšiť alebo znížiť v dôsledku menových výkyvov. V prípade fondu obsahujúceho v portfóliu akciovú zložku je možné očakávať výrazné kolísanie čistej hodnoty majetku fondu. Daňový režim závisí od individuálnej situácie klienta a v budúcnosti sa môže zmeniť. V súlade so štatútom/stanovami alebo predajným prospektom fondu môže podiel prevoditeľných cenných papierov alebo nástrojov peňažného trhu vydaných alebo zaručených štátmi alebo orgánmi uvedenými v štatúte/stanovách alebo predajnom prospekte prekročiť 35 % hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100 %. Správca zahraničného fondu je oprávnený ukončiť distribúciu fondu v Slovenskej republike postupom podľa zákona č. 203/2011 Z.z. o kolektívnom investovaní v platnom znení.