Vážený návštevník,

používate internetový prehliadač, ktorý z dôvodu bezpečnosti a používateľského komfortu už nepodporujeme. Ak sa rozhodnete pokračovať v prehliadaní s Vaším starým prehliadačom, stránky nebudú fungovať správne.

Pre plnohodnotný zážitok použite, prosím, novší prehliadač (napríklad Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge).

Zatvoriť

Z bezpečnostných dôvodov budete čoskoro automaticky odhlásený.

Do odhlásenia zostáva minút a sekúnd.

Kybernetická bezpečnosť je rovnako dôležitá ako osobná

Kybernetická bezpečnosť je rovnako dôležitá ako osobná

 

Ochrana citlivých údajov sa stala kľúčovou súčasťou bezpečnostných riešení pre spoločnosti po celom svete. Firmy dnes musia bezpodmienečne zaistiť ochranu osobných údajov a databáz pred ich krádežou a zneužitím. Podvodníkov, ktorí svoje pôsobenie rozšírili do online priestoru totiž neustále pribúda a s nimi aj nové spôsoby, ako sa snažia citlivé informácie od ľudí vylákať. Prečo je dobré byť v strehu a ako chrániť citlivé informácie pred možným únikom?

Informácie majú obrovskú hodnotu

Je preto veľmi dôležité chrániť dôverné informácie o vašej firme rovnako, ako chránite svoje zdravie alebo majetok. V online priestore je totiž omnoho jednoduchšie vydávať sa za cudziu osobu a podvodom vylákať od ľudí citlivé informácie a peniaze.

Firemné emailové schránky aj v týchto dňoch zaplavujú správy s pokusmi o neoprávnené získanie prihlasovacích údajov alebo podrobností o platobných kartách. Tento spôsob vylákania údajov nazývame phishing a vo voľnom preklade ho môžeme označiť ako lovenie hesiel. Táto ilegálna metóda na vylákanie údajov prebieha najčastejšie pomocou klamlivého emailu od falošného odosielateľa, ktorý predstiera, že koná v mene istej spoločnosti alebo osoby. Rovnako populárnym spôsobom je medzi podvodníkmi aj ransomvér, ktorí sa šíri najmä prostredníctvom škodlivej prílohy v emailovej správe, ktorej stiahnutie môže znamenať napadnutie vášho systému.

Medzinárodné štúdie odhalili, že až 7 z 10 firiem sa stretlo s kybernetickým útokom v istej forme. „Firmy a organizácie musia dbať na zvýšenú bezpečnosť údajov o zákazníkoch, resp. dodávateľoch. V rukách hackerov sú totiž účinnou zbraňou, ktorá vie spôsobiť nemalé škody biznisu a ohroziť tak jej celkový chod.“ dodáva Miloš Benč, upisovateľ kybernetických rizík ČSOB poisťovne.

Hackeri využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy a práve preto je dôležité venovať sa otázke ochrany dát vo zvýšenej miere. Prinášame vám prehľad o tom, na čo by ste si mali dávať pravidelne pozor.

Medzi najzraniteľnejšie miesta nielen v domácnosti, ale aj vo firme patrí:

 • Wi-Fi sieť - Na pripojenie využívajte výhradne zabezpečené Wi-Fi siete, a naopak, vyhýbajte sa verejným. Odporúčame taktiež aktivovať bezpečnostný protokol WPA2 a samozrejmosťou by mal byť aj Firewall, ktorý blokuje neoprávnený prístup k dátam v PC.
 • Email – Kybernetickí útočníci ho využívajú na svoju nelegálnu činnosť najčastejšie. Nereagujte na podozrivo vyzerajúce emaily, ktoré môžete obdržať napríklad aj v mene vašej banky, poisťovne, či operátora.
 • Webové prehliadače - Dodržiavajte overené zásady bezpečnosti. Všímajte si štruktúru adresy webstránky. Ak adresa začína s https://, jedná sa o zabezpečenú komunikáciu v počítačovej sieti. Rozhodne však neklikajte na rôzne odkazy, ktoré vás tvrdia, že vás po kliknutí čaká akási výhra.
 • Video konferencie - Svoje videohovory si zabezpečte heslom alebo PIN kódom a zamedzte možnosť pripojiť sa cudzím ľudom. Uistite sa, že na hovore sú len účastníci, ktorí boli pozvaní.

Základné pravidlá, ktoré výrazne znížia úspešnosť kybernetického útoku:

 • Komplexné a dlhé heslá na všetkých zariadeniach (aspoň 8 znakov, kombinácia veľkých a malých písmen so znakmi/číslicami).
 • Pravidelné aktualizácie systémov a aplikácií.
 • Antivírusové, anti-spyware a podobné programy na ochranu pred malvérmi.
 • Operačné systémy s aktívnou podporou ich výrobcu.
 • Ochrana prístupových miest do počítačových systémov Firewallom.
 • Pravidelná automatická záloha dát.
 • Uchovávanie pevných diskov, na ktorých sú zálohované dáta, odpojených od PC systémov.

Čo mám robiť, ak sa stanem obeťou útoku?

 • Odpojte všetky zariadenia a prístroje od elektrickej siete.
 • Kontaktujte správcu Vašich zariadení a prístrojov (IT podpora).
 • Nekomunikujte sami s hackerom, neplaťte výkupné.
 • Neobnovujte dáta, nezapínajte zariadenia a prístroje predtým, ako ich skontroluje IT podpora.
 • Oznámte Úradu na ochranu osobných údajov únik osobných údajov - bez zbytočného odkladu a podľa možnosti najneskôr do 72 hodín od okamihu, ako sa dozvedel, že došlo k porušeniu ochrany osobných údajov– jedná sa o povinnosť vyplývajúcu z všeobecného nariadenia o ochrane osobných údajov – Nariadenia GDPR.

Sú škody spôsobené kybernetickým útokom kryté v poistení majetku a zodpovednosti firiem?

Štandardné poistenie majetku a zodpovednosti za škody nekryje náklady spojené hackerským útokom. V ČSOB Poisťovni však rozumieme, že kybernetická bezpečnosť je rovnako dôležitá ako tá osobná. Preto našim klientom ponúkame jedinečné Poistenie kybernetických rizík, ktoré kryje nasledovné:

 • Porušenie ochrany dát (náklady na manažéra celého incidentu, IT forenzných expertov, komunikáciu so štátnymi orgánmi, PR služby, právnu obhajobu).
 • Obnova dát (náklady na obnovu dát a poškodeného softvéru).
 • Prerušenie prevádzky (ušlý zisk, fixné náklady).
 • Vydieranie (úhrada výkupného, ak je to potrebné).
 • Zodpovednosť za porušenie ochrany dát (nárok poškodeného z dôvodu porušenia ochrany dát v súvislosti s dôvernými informáciami alebo z dôvodu porušenia platnej legislatívy - GDPR).
 • Zodpovednosť za bezpečnosť sietí (nárok poškodeného z dôvodu kyber-útoku na PC systém poisteného, ktorý spôsobil poškodenie, zničenie, odcudzenie údajov poškodeného alebo útok typu DoS na PC systémoch poškodeného).

Samozrejmosťou je aj balík pripoistení, z ktorého si môžete vybrať to, čo vám vyhovuje najviac:

 • Kybernetický zločin (náhrada odcudzených peňažných prostriedkov z bankového účtu).
 • Štandardy PCI-DSS (penále od poskytovateľa platobnej karty – VISA, MASTERCARD – a náklady na dokázanie porušenia štandardov, opätovnú certifikáciu a vystavenie platobnej karty poškodenému) – vhodné prípade, ak spracovávate platby cez platobné terminály
 • Zodpovednosť z používania médií (nárok poškodeného z dôvodu ohovárania/ poškodenia dobrého mena, porušenia autorského práva a porušenia práv na ochranu súkromia) v prípade Vašich aktivít v online prostredí.

Automatickou súčasťou poistenia sú taktiež nonstop asistenčné služby v podobe Incident manažéra, IT špecialistu, právnika a PR manažéra. Vďaka ním vám zabezpečíme identifikáciu a riešenie kybernetického incidentu, forenzné vyšetrenie útoku, právne služby a komunikáciu s úradmi a klientami s cieľom minimalizovať dopady po všetkých stránkach.

Prečítajte si aj príbehy našich klientov, ktorí vďaka poisteniu ušetrili nemalé sumy a v neposlednom rade aj svoju reputáciu na trhu.