Povinná výbava auta v roku 2023 a niekoľko rád navyše

 

Každé vozidlo na cestách musí mať povinnú výbavu. Zoznam položiek povinnej výbavy sa v čase mení, preto je potrebná pravidelná kontrola aspoň raz ročne.

Rozsah povinnej výbavy závisí aj od typu vášho vozidla. Ak ste šoférom osobného automobilu do 3,5 tony, nesmie vám chýbať:

  • výstražný trojuholník pre prípad núdzového státia. Zabezpečte si k nemu pevný obal, čím sa vyhnete jeho predčasnému zhrdzaveniu.
  • Reflexný odev - môžete si kúpiť klasickú reflexnú vestu alebo bundu, overal či nohavice. Na výber máte z viacerých farieb, ktoré musia byť dobre viditeľné aj v noci a z veľkej vzdialenosti. V aute ho umiestnite v dosahu sedadla vodiča.
  • náhradné koleso s diskom a pneumatikou, spolu s ktorými sa zíde aj kľúč a príručný zdvihák. Nepotrebujete ich v prípade, ak máte auto vybavené sadou na opravu defektu či jazdíte na dojazdových pneumatikách.
  • autolekárnička pred dátumom spotreby.

TIP: Skontrolujte si, či máte v aute tlačivo Správa o nehode. Je určené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody. Je to formulár, ktorý ste povinný vyplniť pri vzniku škodovej udalosti. V opačnom prípade ako vodič riskujete pokutu vo výške 60 EUR a škodová udalosť bude posudzovaná ako dopravná nehoda.

Praktické doplnky pre vaše pohodlie a bezpečnosť

Medzi povinné vybavenie nepatria náhradné žiarovky, hasiaci prístroj ani snehové reťaze. Je len na vás, či sa rozhodnete staviť na istotu a zaobstarať si ich. Nie sú to finančne náročné položky. Oceníte ich v krízovej situácii.

Ak chcete zvýšiť váš komfort počas cestovania, dajte šancu praktickým doplnkom do auta. Mnoho vodičov nedá dopustiť na tvarovateľný držiak na telefón, ktorý sa dá upevniť takmer všade. Zíde sa vám pri telefonátoch počas jazdy či pri využívaní online máp.

Cestovanie vám môžu spríjemniť aj deflektory bočných okien. Tento nenápadný doplnok vám zabezpečí prirodzenú cirkuláciu vzduchu v aute bez toho, aby vznikal prievan. Vďaka deflektorom budete môcť pohodlne vetrať za každého počasia.

Nezabudnite si skontrolovať PZP

Povinnému zmluvnému poisteniu sa ako majiteľ auta nevyhnete. Hoci ho uzatvárate na dobu neurčitú, raz ročne máte možnosť overiť si, či je stále podľa vašich predstáv. Ak máte ďalší produkt v ČSOB, máte pri zriadení PZP nárok na zľavu až 5 %. Ešte výhodnejšiu cenu poistenia si môžete uplatniť v prípade, ak je vaše auto vybavené pokročilými bezpečnostnými systémami. Zákonné poistenie si zriadite online na pár klikov a platí od vami zvoleného dátumu.

Vypočítať cenu poistenia