Ako si užiť letnú dovolenku a pritom ustrážiť váš domáci rozpočet?
Smart plán: Ako si užiť letnú dovolenku a pritom si ustrážiť domáci rozpočet?
Míňate na dovolenke viac ako ste si pôvodne naplánovali? Potom sa vám zídu naše tipy, s ktorými môžete ušetriť značnú sumu peňazí.
prečítané do 4 minút
30.7.2024
Pozor na dovolenkové pasce
Finančné pasce môžu zbytočne predražiť vašu dovolenku. Medzi najzradnejšie patrí výmena peňazí do cudzej meny, výbery z bankomatov alebo nepremyslené nákupy suvenírov.
6 tipov, ako ušetriť na poplatkoch v zahraničí:
- Ak sa chystáte dovolenkovať do krajín mimo eurozóny, vyhnite sa zmenárňam na letiskách a v okolí frekventovaných turistických lokalít. Väčšinou si účtujú vysoké poplatky a ponúkajú nevýhodný kurz.
- Najjednoduchší spôsob získania tuzemskej hotovosti je výber z bankomatu. V prípade možnosti uprednostnite bankomaty patriace vašej banke alebo bankovej skupine. Účtujú si menšie poplatky ako prevádzkovatelia iných spoločností na turisticky exponovaných miestach. Pri výbere sa stretnete s možnosťou zúčtovania výberu v mene EUR. Vyzerá to lákavo, no rozhodne sa to nevyplatí. Konverziu odporúčame odmietnuť a čiastku zobraziť v miestnej mene, ako napríklad PLN, HUF, CZK. Peniaze vyberajte debetnou kartou. Výbery kreditkou sa nevyplácajú kvôli vysokým poplatkom.
- Vo vyspelých krajinách dnes zaplatíte kartou skoro všade vrátane malých podnikov a stánkov na trhu. Pri platení za tovary a služby v zahraničí odporúčame využívať kreditnú kartu. Ak sa chystáte dovolenkovať mimo eurozóny, na platobnom termináli vyberte platbu v lokálnej mene danej krajiny, nie v eurách. Nezabudnite potom kreditnú kartu včas splatiť, aby ste sa vyhli zbytočným poplatkom.
- Veľa peňazí môžete ušetriť, ak sa budete na dovolenke stravovať ako domáci. Reštaurácie obľúbené u domácich sú častokrát lacnejšie a kvalitnejšie ako tie na frekventovaných turistických miestach.
- Namiesto taxíkov dajte prednosť cestovaniu verejnou dopravou.
- Vyhnite sa tiež nepremyslenému nákupu drahých suvenírov. Vašich blízkych určite poteší aj pohľadnica s venovaním.
TIP: So Smart účtom Premium alebo Extra Pohoda si môžete užívať bezplatné výbery z bankomatov v krajinách eurozóny počas celého roka. Smart účet Plus alebo Pohoda zase ponúka bezplatné výbery z bankomatov počas letných mesiacov júl a august.

Plánovanie rozpočtu je základ
Cesta na vysnívanú dovolenku začína finančným plánom. Kvalitne naplánovaný rozpočet vám pomôže udržať si financie pod kontrolou a nevrátiť sa domov s prázdnou peňaženkou.
1. Stanovte si rozpočet
Skôr ako začnete plánovať dovolenku, premyslite si, koľko ste do dovolenky ochotný investovať. Suma by mala zahŕňať náklady na cestu, ubytovanie, stravu, výlety a aktivity.
2. Myslite na neočakávané výdavky
Finálnu sumu radšej navýšte o 20 % kvôli neočakávaným situáciám a spontánnym nápadom. Možno sa vám na dovolenke pokazí auto alebo budete musieť navštíviť lekára. Ak túto sumu nakoniec neminiete, doma akoby ste našli.
TIP: Nečakaný úraz alebo hospitalizácia v zahraničí môže poriadne predražiť dovolenku. Pomôže vám cestovné poistenie, ktoré pokryje náklady na liečbu až do 300 000 EUR. Vybavíte ho rýchlo online pred vycestovaním s platnosťou už 3 hodiny od zaplatenia.
3. Míňajte len toľko, koľko si môžete dovoliť
Dôležitý je aj samotný výber cieľovej destinácie. Ak si to nemôžete dovoliť, namiesto luxusných rezortov sa zamerajte na lacnejšie spôsoby ubytovania napríklad cez platformu Booking.
TIP: Ak sa chystáte na letnú dovolenku po Slovensku, využite ekologickú a lacnejšiu formu cestovania vlakom. Lístok na vlak si môžete pohodlne kúpiť cez SmartSlužby+ v aplikácii ČSOB SmartBanking.
4. Začnite šetriť na ďalšiu dovolenku už teraz
Pravidelne každý mesiac si odkladajte na dovolenku menšiu čiastku peňazí. Vhodným riešením je sporiaci účet. Slúži na krátkodobé uloženie nakumulovaných úspor, ktoré sú v prípade potreby ľahšie dostupné, napríklad na dovolenku.

Nastavte si zdravý domáci rozpočet s ČSOB
So zdravým domácim rozpočtom si budete môcť užívať letné pôžitky počas celého roka. Stačí sa pritom riadiť jednoduchým pravidlom 50:30:20, ktoré hovorí o tom, na aké časti by ste mali rozdeliť svoj príjem. 50 % príjmu by ste mali venovať na zabezpečenie základných potrieb, ako pravidelné platby na domácnosť, nákupy potravín či hygienických potrieb.
30 % príjmu môžu tvoriť flexibilné výdavky na voľný čas, kultúru, stravovanie v reštauráciách či cestovanie. Posledných 20 % príjmu by malo smerovať na sporenie, investovanie a tvorenie finančných rezerv do budúcna. Finančná rezerva vám môže slúžiť na pokrytie neočakávaných výdavkov alebo na letné dovolenky či rodinné výlety. Popri železnej rezerve je dôležité vytvárať si rezervu na dlhodobé ciele, ako rekonštrukcia domu, štúdium na univerzite pre dieťa alebo sporenie na dôchodok. Dobrým nástrojom pre dlhodobejšie odkladanie si môže byť pravidelné investovanie.

Dostať financie do pohody vám pomôže náš Smart plán. Odhalí silné a slabé stránky vášho rozpočtu a priblíži vás bližšie k cieľu, napríklad aj k vysnívanej dovolenke. Stačí vyplniť krátky dotazník a získate podrobnú analýzu s tipmi na mieru.
Chcem Smart plánTento materiál je reklamný materiál Československej obchodnej banky, a.s. Viac na www.csob.sk v časti Prehľad fondov.