Prečo by ste mali zvážiť životné poistenie? V týchto prípadoch pomohlo

Začiatok roka je spojený s plnením novoročných predsavzatí, no veľakrát aj s miernymi obavami, čo budúcnosť prinesie. Mnohí preto v tomto období uvažujú, ako si znížiť možné finančné riziká, napríklad založením životného poistenia.

prečítané do 5 minút

30.1.2024

Pomôže v prípade drobných poranení

Životné poistenie v prvom rade dokáže klientom poskytnúť pomocnú ruku pri úrazoch, chorobách alebo zabezpečí blízkych v prípade úmrtia. Pomôže však aj pri menej vážnych životných udalostiach. Najčastejším poistným plnením za posledných šesť rokov bolo práve denné odškodné, konkrétne chirurgicky ošetrené rany, podvrtnutie členku, kolena alebo pomliaždenie jednej z končatín. ČSOB Poisťovňa vyplatila spolu 11-tisíc plnení.

Klienti sa často obávajú, či im drobné zranenia poisťovňa „preplatí“. Štatistiky však hovoria jasne v prospech poistencov. Podiel vyplatených poistných plnení minulý rok tvorilo 88 % zo všetkých nahlásených udalostí. „Medzi najčastejšie dôvody zamietnutých poistných udalostí patrí napríklad úraz počas rizikového športu. V prípade, že ste aktívny športovec, je preto potrebné si zvoliť vhodné pripoistenie,“ upozorňuje Michaela Fábryová, riaditeľka odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne.

Nahradí PN nízkopríjmovým živnostníkom

Druhým najčastejším prípadom je práceneschopnosť (PN), kde evidujeme za posledných šesť rokov 4-tisíc poistných plnení. To môže pomôcť najmä živnostníkom, ktorým vie životné poistenie dočasne nahradiť príjem.

„Živnostník nemusí v prvom roku svojej činnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne ani v ďalších rokoch nemusí dosahovať hranicu príjmu, pri ktorej sa stáva povinne poisteným na základe zákona. V prípade práceneschopnosti tak nemá nárok na nemocenské dávky. Práve vtedy vie komerčné životné poistenie klientovi pomôcť a nahradiť časť príjmu aj na niekoľko mesiacov,“ radí Michaela Fábryová.

Ak má živnostník v daňovom priznaní za rok 2023 príjem vyšší ako 7 824 EUR, od júla tohto roka mu vznikne povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Väčšina samostatne zárobkovo činných ľudí na Slovensku platí len tie minimálne, takže aj PN živnostníka sa bude počítať len z minimálneho vymeriavacieho základu. Ten je v ďalšom roku na úrovni 652 EUR. Za 30 dní tak môže živnostník v tomto roku dostať zhruba 335 EUR. So životným poistením si pritom vedia k tejto sume prilepšiť aj o 200 EUR mesačne.

TIP: Ak si zriadite životné poistenie Vital online, môžete získať DNA Complex test v hodnote 349 EUR. Celý proces vám pritom nezaberie viac ako 10 minút.

V prípade úmrtia splatí úver

Počas práceneschopnosti vie životné poistenie klientom pomôcť aj so splácaním hypotéky. Splátky v čase PN zaplatí poisťovňa až do doby jedného roka.

Ťažko zvládnuteľná situácia môže nastať aj v prípade úmrtia klienta, keď zvyšné úvery „zdedia“ jeho rodinní príslušníci. Ak mal uzavreté životné poistenie, pozostalí sa finančnej záťaže obávať nemusia. Z vyplateného poistného plnenia si môžu napríklad splatiť úver. „Klient z Košíc si bral s manželkou hypotéku na kúpu domu a na odporúčanie pobočky si úver aj poistil. O necelé štyri roky manžel nečakane zomrel. Poisťovňa za klienta vyplatila banke zvyšok úveru vo výške 105 000 EUR,“ ilustruje Michaela Fábryová, riaditeľka odboru produktového manažmentu ČSOB. „Ak máte hypotéku, okrem poistného plnenia vám alebo vašim pozostalým vyplatíme navyše šesť hypotekárnych splátok,“ dodáva odborníčka.

Ochráni vás online životné poistenie od ČSOB Poisťovne

V prípade životného poistenia je dôležité vybrať si správne. Pri nastavovaní poistných rizík a súm zohľadnite príjem, existujúce úvery či životnú situáciu. Ak ide napríklad o živiteľa rodiny, odporúčaná poistná suma pri úrazoch s trvalými následkami by mala byť podľa Michaely Fábryovej stanovená minimálne do výšky ročného príjmu.

„Pripoistenie pre prípad smrti by malo byť aspoň dvojnásobok jeho ročného príjmu, aby pozostalá rodina nemusela niesť výrazné finančné bremeno,“ hovorí odborníčka Michaela Fábryová.

Síce to môže znieť na prvý pohľad zložito, komplexné životné poistenie si založíte úplne sami z pohodlia domova bez návštevy pobočky. „Ako prví na Slovensku ponúkame možnosť založiť si životné poistenie online. Je to také ľahké, že to zvládne každý. A to aj bez finančného poradcu či hodín strávených študovaním rôznych poistných krytí. Na základe vašich odpovedí o príjme, životnej situácii a úveroch vám individuálne ihneď navrhneme, čo by vaše ideálne poistenie malo obsahovať. Nakoniec si však môžete prispôsobiť krytie aj cenu poistenia. Celý proces je pritom plne interaktívny a nezaberie vám viac ako 10 minút,“ uzatvára Michaela Fábryová.