Si študent? Toto sú 4 tipy pre tvoj sebarozvoj

 

Hovorí sa, že študentské časy sú bezstarostné obdobie, kedy si užívaš život bez záväzkov. Je to však aj obdobie, ktoré bude definovať nasledujúce desiatky rokov tvojho života – či už osobného alebo profesijného. V týchto rokoch si buduješ svoju budúcnosť, a tak nepremeškaj príležitosti, ktoré sa ti ponúkajú. Prinášame ti 4 návrhy, ako na sebe môžeš pracovať popri škole.

1. Choď na Erasmus

Na študijnú mobilitu Erasmus+ môžeš vycestovať najskôr v druhom ročníku na vysokej škole. Vďaka členstvu Slovenska v Európskej únii sa ti ponúka jedinečná príležitosť vyskúšať si život a štúdium v inej krajine. Ak sa rozhodneš ísť na Erasmus, budeš sa musieť pripraviť na kopu vybavovačiek a prekonať strach z neznámeho. Odmenou ti však bude skúsenosť ako žiadna iná. V zahraničí budeš odkázaný najmä sám na seba, no po pobyte si uvedomíš, že si sa nakoniec s každým problémom dokázal popasovať. Získaš sebadôveru, nový pohľad na život a domov sa vrátiš s kontaktami na kamarátov z celého sveta.

Informuj sa na svojej výške o tom, z akých zahraničných univerzít si môžeš vyberať a aká je suma grantového príspevku, ktorý budeš dostávať počas semestra. Medzitým si môžeš prečítať skúsenosti absolventov programu a ďalšie novinky zo sveta Erasmu.

2. Nájdi si stáž

Získaj cenné skúsenosti do svojho CV ešte počas štúdia. Životopis plný zaujímavých aktivít ukáže tvojmu budúcemu zamestnávateľovi, že si snaživý, skúšaš nové veci a máš skúsenosti s pracovným prostredím. Ako študent si vo výhode, pretože sa od teba neočakáva, že vieš všetko robiť na 100 %. Naopak, na stáži ťa tvoji kolegovia berú ako mladú posilu, ktorú môžu naučiť nové veci a za odmenu získať nový pohľad na riešené problémy.

Zaujímavé pozície nájdeš klasicky na Profesii či na portáli Growni, ktorý prináša širokú ponuku stáží a projektov. Skúsiť môžeš aj stránku Euractiv či študentské skupiny na sociálnych sieťach, v ktorých členovia často zdieľajú aktuálne ponuky. Pri výbere stáže uprednostni pozície, ktoré sú pre teba relevantné z hľadiska tvojho vysneného budúceho zamestnania. Možno budeš musieť začať s nízko platenou výpomocou, no získané skúsenosti ti neskôr pomôžu nájsť si lepší job.

TIP: Hľadáš možnosti, ako si popri škole zarobiť? Prečítaj si ďalšie originálne návrhy v našom blogu.

3. Angažuj sa v spoločenskom dianí

Sleduješ, čo sa deje v spoločnosti a záleží ti na budúcnosti Slovenska? Môžeš sa pridať k jednej z oficiálnych mládežníckych organizácii, ktoré sa venujú dôležitým spoločenským otázkam. Staneš sa súčasťou networku cieľavedomých mladých ľudí s rovnakými hodnotami a záujmami. Spoločne budete plánovať zaujímavé eventy či organizovať kampane, ktoré môžu mať reálny vplyv na tvoju generáciu.

Ak verejné vystupovanie nie je úplne pre teba, sú aj iné príležitosti, ako prispieť troškou tvojho času zmysluplnej organizácii. Dobrovoľnícka činnosť ťa odmení dobrým pocitom a oceniť ju môže aj tvoja vysoká škola. Vieš, že za angažovanie v dobrovoľníckych organizáciách môžeš získať lepšie miesto na internáte? Svoj čas dokážeš venovať deťom s vážnym ochorením aj ľuďom bez domova. Skúsiť pomáhať môžeš vďaka Európskemu zboru solidarity aj v zahraničí.

4. Zabezpeč sa finančne

Študentom nebudeš večne. Mysli nielen na to, akým spôsobom sa môžeš rozvíjať, ale aj na tvorbu stabilného finančného základu do budúcnosti. Pomôcť ti v tom môže investovanie. Ak hľadáš zaujímavý výnos so znesiteľnou mierou rizika, najvhodnejšie sú pre teba fondy. Nemusíš hneď na prvýkrát investovať majland. Vďaka si môžeš svoje portfólio budovať postupne. So študentským účtom v ČSOB a s appkou ČSOB SmartBanking sa z teba po pár klikoch stane investor.

Môžeš si vybrať spomedzi zodpovedných fondov a prispievať tak na chod spoločností, ktoré sú blízke tvojim hodnotám. Si typ, ktorého nadchýnajú inovácie a moderné technológie? Alebo ti nie je ukradnutá klimatická zmena? V každom prípade si vyberieš z ponuky fondov Pre váš svet.

Viac o fondoch

 

Upozornenie: S investíciou do fondu je spojené aj riziko. Úlohou tohto reklamného materiálu nie je nahradiť kľúčové informácie pre investorov, predajný prospekt, štatút/stanovy fondu, ktoré sú k dispozícii v slovenskom jazyku, príp. v anglickom jazyku, a je možné sa s nimi oboznámiť na predajných miestach banky Československá obchodná banka, a. s. (ČSOB), u subdistribútorov a na www.csobinvesticie.sk alebo www.csob.sk v časti Individuálni klienti → Sporenie a investovanie → Fondy. Klient sa môže oboznámiť so zhrnutím svojich práv prostredníctvom dokumentu Zásady kategorizácie, ktorý je k dispozícii v slovenskom jazyku na predajných miestach ČSOB a na www.csob.sk v časti Právne informácie/MiFID. Údaje o minulej výkonnosti nie sú spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti. Zhodnotenia uvedené v inej mene ako v mene EUR (napr. USD, CZK) sa môžu zvýšiť alebo znížiť v dôsledku menových výkyvov. V prípade fondu obsahujúceho v portfóliu akciovú zložku je možné očakávať výrazné kolísanie čistej hodnoty majetku fondu. Daňový režim závisí od individuálnej situácie klienta a v budúcnosti sa môže zmeniť. V súlade so štatútom/stanovami alebo predajným prospektom fondu môže podiel prevoditeľných cenných papierov alebo nástrojov peňažného trhu vydaných alebo zaručených štátmi alebo orgánmi uvedenými v štatúte/stanovách alebo predajnom prospekte prekročiť 35 % hodnoty majetku vo fonde, pričom tento podiel môže dosiahnuť až 100 %. Správca zahraničného fondu je oprávnený ukončiť distribúciu fondu v Slovenskej republike postupom podľa zákona č. 203/2011 Z.z. o kolektívnom investovaní v platnom znení.