Ako si správne vybrať dovolenku

 

Stále premýšľate nad tým, na akú dovolenku sa túto sezónu vyberiete? Máte obmedzený čas či rozpočet? Alebo si chcete hlavne oddýchnuť a nikam sa nenaháňať? Zažite leto podľa ČSOB a inšpirujte sa cestovateľskými tipmi a trikmi, ktoré vám pravidelne prinášame v našich blogoch.

Najpohodlnejšia dovolenka s deťmi

Pri plánovaní letnej dovolenky prvé kroky rodičov často smerujú do cestovnej kancelárie. Dokonalý oddych bez starostí predstavujú all inclusive pobyty v prímorských rezortoch. Je v nich zabezpečená celodenná strava, 24-hodinový hotelový servis a bohaté animačné programy pre najmenších. Pobyt v rezorte je ako stvorený pre tých, ktorí na dovolenke nechcú pohnúť ani prstom. Cestovná kancelária vám zabezpečí transfer z letiska na hotel, vybaví formality a je k dispozícii pre riešenie všetkých problémov, ktoré by v raji mohli nastať. Hlavu si nemusíte lámať ani s plánovaním výletov, keďže ich vymysleli a zorganizovali za vás.

Snáď jediným nedostatkom all inclusive dovolenky je jej vysoká cena. Platíte nielen za celodenný servis a úroveň hotela, ale aj za služby cestovnej kancelárie. Vo vašej dovolenke hrá dôležitú úlohu, a tak si ju vyberte správne. Najdôležitejším kritériom býva jej postavenie na trhu. Stabilné spoločnosti s dlhodobou tradíciou bývajú tou najbezpečnejšou voľbou.

Rodinná dovolenka aj bez cestovky

Na to, aby ste pre vašu rodinu naplánovali letnú dovolenku, nemusíte byť ostrieľaný cestovateľ. Stačí si zarezervovať ubytovanie, kúpiť letenky a zabezpečiť dopravu na hotel. Ak vám to predsa len znie príliš komplikovane, neváhajte požiadať o radu okolie. Medzi vašimi známymi alebo kolegami sa určite nájdu takí, ktorí sa radi podelia o bohaté cestovateľské skúsenosti. Zvyšné informácie si vyhľadajte na internete a dodatočné tipy napríklad v rôznych cestovateľských blogoch.

Medzi množstvom rád možno narazíte aj na príbehy z dovoleniek na štyroch kolesách. Čoraz viac rodín s deťmi si na letné dobrodružstvá volí cestovanie karavanom a pobyt v kempoch. Dovolenku máte vtedy úplne vo svojich rukách - či už v plánovaní ciest alebo v množstve batožiny, ktorú si pribalíte. Aj v tomto prípade si však dávajte pozor na výdavky. Hoci sa karavan javí ako lacnejšia alternatíva k leteckému pobytu, nemusí to tak vždy byť. Viac o výhodách a nevýhodách štvorkolesových dovoleniek si môžete prečítať v našich blogoch.

Solo travel volá po výletoch

Z času na čas vás v práci prepadne myšlienka, aké skvelé by bolo stráviť nadchádzajúci víkend v Taliansku? Nie ste sami. Na to, aby ste zažili nové veci a spoznali zahraničné mestá, vám môže postačiť jeden či dva dni. Svoje o tom vie Milan bez mapy. V článkoch na jeho blogu nájdete množstvo tipov na krátke výlety, ktoré si Milan plánuje z perspektívy dovolenkára. Jeho taktika je jednoduchá: stihnúť všetko, čo sa oplatí zažiť, no hlavne si to poriadne vychutnať.

Často sa pri výbere destinácie rozhoduje zo dňa na deň, pretože kľúčovú úlohu zohráva cena leteniek. Spontánnosť sa v tomto prípade vypláca a môže vás zaviesť na výnimočné miesta, ktoré by ste normálne prehliadli. O ďalšie cestovateľské tipy sa Milan podelil v ČSOB podcaste. Takisto prezrádza, že na cestách ho sprevádza dlhodobé cestovné poistenie od ČSOB na neobmedzený počet ciest.

TIP: Niektoré letecké spoločnosti vám so spontánnosťou môžu pomôcť. Pri výbere leteniek cez ich webstránky vyplníte len časové parametre vašej dovolenky a destináciu s najvýhodnejšou cenou vám vyberie systém.

Dobrodružstvo v páre alebo skupine

Ak chcete leto využiť na nekonvenčný zájazd do jednej z menej prebádaných krajín, toto je vaše znamenie na to, aby ste tak urobili. Pobyty na druhom konci sveta alebo v tých najexotickejších destináciách nikdy neboli dostupnejšie. Špecializované cestovateľské portály poskytujú praktické poradenstvo a dokonca vám na požiadanie vypracujú aj itinerár celej vašej cesty. V ponuke sú aj zájazdy, na ktorých vás budú sprevádzať skúsení sprievodcovia s dlhoročnými skúsenosťami. Neváhajte a toto leto nasajte kultúru Afriky, Ázie či Južnej Ameriky.

Na všetky cesty je tu kreditka

Kreditná karta je ideálnym spoločníkom pri cestovaní do zahraničia. Oceníte najmä jej bezpečnosť, keďže v prípade problémov nebudú ohrozené vaše vlastné prostriedky, ale peniaze banky. Pre predajcov zase predstavuje dôkaz o vašej dôveryhodnosti, čo sa vám zíde napríklad v požičovniach áut. Pri zodpovednom používaní kreditky nemáte čo stratiť. Presvedčte sa o jej výhodách:

 

Kreditná karta od ČSOB